Mozgásterápia László Elvira Gyógytornásszal
Állapotfelmérés
A gyógytorna kezelések első lépése az egyéni mozgásszervi állapotfelmérés. Minden alkalommal a páciens kikérdezésével kezdődik, feltárva a mindennapi tevékenységek, hobbi-, sporttevékenységek mozgásszervi állapotra gyakorolt hatását, meglévő probléma esetén orvosi anamnézist, orvosi diagnózist. Az állapotfelmérés során a funkcionális diagnózis felállítása, diszfunkciók feltérképezése a cél. A kikérdezés után testtartás elemzésével folytatjuk, manuális vizsgálattal kiegészítve, ahol a csontos struktúrák, lágyrészek szimmetriáit figyeljük, majd az ízületek aktív és passzív mozgásterjedelmének vizsgálata, izomerők, speciális tesztek –izom/ideg nyújthatósági tesztek, differenciál-diagnosztikai gyorstesztek a diszfunkciót okozó struktúra megtalálására, funkcionális tesztek, testtömeg összetétel analízis. Az esetleges probléma feltérképezése után rövid- és hosszútávú kezelési tervet állítunk fel, aminek fontos része, hogy az egyén megfogalmazza a saját céljait. A komlex fizioterápiás vizsgálat alapján megállapítjuk, hogy milyen módszerek szükségesek a diszfunkció javítására, megszűntetésére (ezekről további információk a szolgáltatások között találhatóak). A mozgásszervi probléma összetettségétől függően az állapotfelmérés végén, már sor kerülhet gyógytorna feladatokra, ergonómiai, életmódbeli tanácsadásra.
Mit hozz magaddal?
Kényelmes, mozgást nem korlátozó ruhát. (Az állapotfelmérés fehérneműben kezdődik, problémától adódóan kényelmes öltözetben folytatva)
Orvosi anamnézishez fontosnak ítélt dokumentumokat (esetleges orvosi diagnózis, képalkotó felvétel eredményét)
Testtartás elemzés
A gyógytorna kezelések alapja és az állapotfelmérés fontos része a testtartás elemzés. Különálló vizsgálatként azon pácienseknek ajánlott a testtartás elemzés, akiknek tartásbeli problémáik vannak, gerinc esetében például; hanyag tartás, Scheuermann kór, gerincferdülés, mellkas, medence asszimetriák, egyéb ízületek esetében; fiziológiás súlyvonaltól való tengelyeltérések, hosszanti/ haránt talpboltozat süllyedés, csípő-térd boka vonalában való eltérés, stb. Ha mozgásterjedelemre ható eltéréseket találunk, természetesen folytathatjuk az állapotfelmérésben olvasható vizsgálatokkal. Az elemzés során részletes képet kap a páciens a testtartásáról, és az arra ható lágyrészek állapotáról. A vizsgálat itt is kikérdezéssel kezdődik, majd fontos része a megtekintés, ami elölről, hátulról, mindkét oldalról történik és követi az csontos struktúrák és a lágyrész behúzódások orientációs pontjait. A megtekintés alapján felállítjuk a részletesebben vizsgálandó területeket, ahol manuális vizsgálatokkal, izom nyújthatósági és izomerőtesztekkel, szöveti eltolási tesztekkel térképezzük fel a diszfunkciókat. A vizsgálat végére kialakul egy fizioterápiás diagnózis, ez alapján állítjuk fel a kezelési tervet, a páciens tájékoztatást kap a választandó kezelési módszerről. A testtartás elemzés végén a probléma összetettségétől függően már sor kerülhet gyógytorna feladatokra, ergonómiai, életmódbeli tanácsadásra.
Mit hozz magaddal?
Kényelmes, mozgást nem korlátozó ruhát. (Az állapotfelmérés fehérneműben kezdődik, problémától adódóan kényelmes öltözetben folytatva)
Orvosi anamnézishez fontosnak ítélt dokumentumokat (esetleges orvosi diagnózis, képalkotó felvétel eredményét)
Schroth terápia
Katharina Schroth által kifejlesztett komplex terápiát gerincferdülés, Scheuermann kór esetében használjuk. Előzetes állapotfelmérés alapján felmerülő módszer. A terápia gerincferdülés alapján az aszimmetrikus tartás miatt aszimmetrikus korrekciós elveket használ. Az oldalirányú eltéréseken kívül a törzs hosszcsökkenésével, csigolyák rotációjával/torziójával jár. Ezek alapján 3 dimenziós terápiára van szükség, ami magába foglalja a következőeket: elongáció a hosszcsökkenés miatt, 3 dimenziós légzés a csigolyák rotációja miatt és az aktív feszítések az asszimetrikusan beállított kiindulóhelyzetben az izomtónus normalizálásra. Scheuermann kór esetében is a gerinc fiziológiás görbületeinek kialakítása a cél. A csontosodás befejezte előtt maradandó változásokat tudunk létrehozni a vázrendszeren, ezért fontos a korai diagnózis és szakemberrel történő terápia. Ebben téves szemlélet, hogy elég a gyógyúszás a hagyományos hátizom erősítés, mivel ezek szimmetrikus mozgások, csak rögzítik a meglévő görbületeket. Kérd Schroth terapeuta segítségét a megfelelő kezelés érdekében! A csontosodás befejeztével a csontos rendszerre már nem tudunk hatni, de az izomtónus normalizálása miatt felnőttkorban is hatásos lehet prevenció, vagy már meglévő nyak-, hát-, derékfájás esetében. Terápiás esetben a megtanult feladatokat ajánlott naponta végezni, minimum 3 hónapig, de csontosodás előtt megkezdett terápia esetén a csontosodás befejeztéig.
Ez a módszer eszközigényes, fogunk használni az aszimmetrikus helyzetek alátámasztásaként rizszsákokat, a feladatokhoz fitballt, softballt, gumiszalagot, bordásfalat, sámlit, és ami kiegészítő eszköz az aerial stúdió adottságaiból adódóan a hammock használata.
Mit hozz magaddal?
Póló a torna során nem ajánlott, lányoknak/hölgyeknek olyan melltartó/sportmelltartó/fürdőruha javasolt, ami nem takarja a háti gerincet, lapockákat. Kényelmes nadrág ajánlott.
Orvosi anamnézishez fontosnak ítélt dokumentumokat (esetleges orvosi diagnózis, képalkotó felvétel eredménye, legfontosabb az álló helyzetben készült röntgenfelvétel CD/DVD formátumban, a leírás nem elég!)
McKenzie terápia- lumbális gerinc:
Derékfájás esetén alkalmazott terápia, ami az állapotfelmérés alapján választandó. A derékfájás lehet lokális (lumbágó) vagy kisugárzó fájdalommal járó (isiász). A lumbális/ágyéki gerinc minden fiziológiás irányú mozgására szükség van egy jól működő gerinchez. Ha mechanikai eltérést tapasztalunk, csökkent előrehajlást/ hátrahajlást/oldalirányú mozgásokat, lehet az egyszerű derékfájás vagy ideggyökre ható porckorongsérv mechanikai terápiára van szükség. Speciális állapotfelmérés után a terapeuta megmutatja a preferált mozgásirányt, ezt a páciensnek naponta többször kell elvégeznie. Téves fogalmazás a McKenzie torna, ugyanis itt egyfajta mozgásirányt forszíozunk, helyreállítva a mechanikai egyensúlyt, nem tornagyakorlatok sorát. A mozgások helyreállítása után jöhet az izomerősítés. Az aerial stúdió adottságaiból adódóan használhatunk eszközöket is, pédául hammockot, jógekereket. A terápia célja, a fájdalomcsillapítás, kisugárzó fájdalom, zsibbadás csökkentése/ centralizáció, hogy a páciens visszatérjen a munkavégzéshez, sport tevékenységhez.
Mit hozz magaddal?
Kényelmes, mozgást nem korlátozó ruhát
Orvosi anamnézishez fontosnak ítélt dokumentumokat (esetleges orvosi diagnózis, képalkotó felvétel eredményét)
Gerinctorna, törzsstabilizáció
Hátfájás, derékfájás esetében fontos a gerinc mobilizálása és stabilizálása. A torna során a páciens elsajátítja az aktív lumbális stabilizációt, ami a törzsizomfűzőként működő izmokat; mély hasizomot, kis gerinc mellett futó stabilizáló izmokat aktiválja. A vázizom- rendszer részei aktív és passzív struktúrák. A passzív struktúrák gerinc esetében a csigolyák, kisízületi tok, szalag, aktív része az izom. Ha a passzív komponens gyengébb az aktív struktúra segíti a tehermentesítést. A terápia során erősítjük a tartó/mélyizmokat utána a mozgató/felületesebb, nagyobb izmokat és nyújtások is szerepelnek, a harmonikus gerincmozgások erős és rugalmas core izmok érdekében. Az aerial stúdió adottságaiból adódóan színesítjük a gyakorlatokat eszközökkel; hammock, trapéz, jógakerék, SMR henger stb. áll rendelkezésre.
Mit hozz magaddal?
Kényelmes, mozgást nem korlátozó ruhát
Orvosi anamnézishez fontosnak ítélt dokumentumokat (esetleges orvosi diagnózis, képalkotó felvétel eredményét)
Egyéb szolgáltatások:
Kineziológiai tapasz
Lágyrész technikák
Dinamikus manuálterápia
SMR henger
Flossing
Aerial Physio